brama łamana czy przesuwna

Brama wjazdowa pełni niezwykle ważną funkcję. To nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Niewątpliwie musi być ona funkcjonalna i dostosowana do ukształtowania działki. Stając przed wyborem, na który rodzaj się zdecydować, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów i przede wszystkim wielkość posesji.

Bramy przesuwne – co trzeba o nich wiedzieć przed jej montażem?

Brama wjazdowa przesuwna to najchętniej wybierany rodzaj zabezpieczenia posesji, ponadto jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Nie zajmuje miejsca, ponieważ porusza się równolegle od wewnętrznej strony ogrodzenia. Warto jednak mieć na uwadze, że w miejscu montażu bramy, szerokość ogrodzenia musi być równa szerokości bramy. 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje bram przesuwnych: szynowe oraz samonośne. W pierwszym przypadku kluczowa jest dbałość o czystość szyny. Tutaj należy systematycznie usuwać zabrudzenia takie jak: śnieg, liście czy kamienie, ponieważ będą one utrudniać poruszanie się skrzydła. Bramy samonośne cechują się niezawodnością, co wiąże się też z wyższą ceną i są łatwiejsze w użytkowaniu. Tutaj skrzydło znajduje się nad ziemią i przesuwa się po rolkach, które są umocowane na słupku prowadzącym. Nie ma również problemu zanieczyszczeń, które utrudniałyby poruszanie bramy. 

Bramy skrzydłowe – czym się wyróżniają?

Bramy skrzydłowe mogą występować w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. W Polbram można znaleźć bramę dwuskrzydłową łamaną. Przy zakładaniu takiej bramy jest konieczna odpowiednia przestrzeń, dzięki której możliwe będzie swobodne otwieranie. Skrzydła montowane są na specjalnych słupkach. Brama skrzydłowa łamana może być otwierana ręcznie bądź automatycznie. Z uwagi na wygodę w użytkowaniu, wiele osób decyduje się na drugą opcję. Ten rodzaj zabezpieczenia posesji cechuje się prostotą, trwałością, stabilną konstrukcją i łatwością w użytkowaniu. Dodatkowo prezentują się bardzo efektywnie, podkreślając prestiż posiadłości. Warto jednak pamiętać, że w okresie zimowym konieczne jest systematyczne odśnieżanie, ponieważ zalegający śnieg utrudnia otwieranie bramy.

Bramy skrzydłowe i przesuwne – podobieństwa i różnice

Obie bramy mają swoje cechy wspólne, jak i różnice. 

Do podobieństw można zaliczyć:

– łatwość w użytkowaniu;

– trwałą i stabilną konstrukcję;

– dobre zabezpieczenie posesji;

– obie bramy wymagają określonej przestrzeni na działce;

– zamontowana automatyka ułatwia komfortowe otwieranie.

Różnice, którymi cechują się obie bramy to:

– bramy skrzydłowe mogą mieć szerokość od 3m do 5m, natomiast przesuwne od 4m do 5m;

– sposób otwierania;

– różnica w cenie automatyki (automat do bramy dwuskrzydłowej jest droższy);

– bramy przesuwne wymagają szerokich działek, z kolei skrzydłowe łamane nie;

wybór bramy przesuwnej lub łamanej

Na jakiej posesji sprawdzi się brama przesuwna, a na jakich skrzydłowa?

Brama wjazdowa powinna być dopasowana do stylistyki nieruchomości oraz pozostałych elementów ogrodzenia. Nie bez znaczenia jest także powierzchnia i ukształtowanie terenu.

Bramy przesuwne to idealne rozwiązanie dla szerokich i płytkich działek, ponieważ nie zajmują one miejsca na posesji. Warto jednak pamiętać, że wzdłuż ogrodzenia, gdzie będzie otwierać się brama, przestrzeń musi być czysta, stąd też nie wolno sadzić tam roślin. 

Z kolei bramy skrzydłowe idealnie sprawdzą się na węższych, ale głębokich działkach. Jednak teren posesji nie może być nachylony, ponieważ uniemożliwi to otwieranie bramy. 

Czy warto założyć automatykę do bram?

Automatyka do bram ogrodzeniowych cieszy się sporą popularnością. Niewątpliwie jej dużą zaletą jest wygoda w codziennym użytkowaniu. Można ją także zastosować niemal przy każdej konstrukcji. Zastosowanie mechanizmu pozwala na sterowanie bramą za pomocą pilota. Działanie automatyki cechuje się niezawodnością, a w przypadku braku zasilania, otwieranie bramy możliwe jest dzięki wbudowanemu akumulatorowi.

Bramy automatyczne zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort w użytkowaniu bez konieczności wysiadania z samochodu. 

To, na jaki rodzaj bramy padnie wybór, w dużej mierze zależy od ukształtowania działki oraz indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że jest to zarówno wizytówka posesji, jak i inwestycja na lata.